SCI Champions

Click on each year to see a list of Individual and Team Champions -

2001

Individual Champions
12th & under – John Cole
9th & under – Curtis Anderson
6th & under – Cameron Donis
3rd & under – Daniel Ryker

Team Champions
12th & under – South Vigo High School (Terre Haute)
8th & under – Goshen Middle School (Goshen)
6th & under – Edgelea Elementary (Lafayette)
3rd & under – Canterbury School (Ft. Wayne)

2002

Individual Champions
12th & under – John Cole
9th & under – Ben Inskeep
6th & under – Jon Kelly
3rd & under – Kyle Calabria

Team Champions
12th & under – Anderson High School (Anderson)
8th & under – Honey Creek Middle School (Terre Haute)
6th & under – Orchard School (Indianapolis)
3rd & under – Orchard School (Indianapolis)

2003

Individual Champions
12th & under – Patrick Mihelich
9th & under – Kris Williams
6th & under – David Witwer
3rd & under – Mitchell Broughton

Team Champions
12th & under – Highland High School (Anderson)
8th & under – Orchard School (Indianapolis)
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under – Sycamore School (Indianapolis)

2004

12th & under – Patrick Mihelich
9th & under – Cameron Donis
6th & under – David Witwer
3rd & under – Aravind Subramanian

Team Champions
12th & under – South Vigo High School (Terre Haute)
8th & under – Tecumseh Middle School (Lafayette)
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under – Sycamore School (Indianapolis)

2005

12th & under – Ben Inskeep
9th & under – Kevin Krenk
6th & under – Andrew Sutphin
3rd & under – Sean Vibbert

Team Champions
12th & under – South Vigo High School (Terre Haute)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Orchard School (Indianapolis)
3rd & under – Sycamore School (Indianapolis)

2006

12th & under – Matthew Fouts
9th & under – Evan Hanley
6th & under – Chris Li
3rd & under – Sean Vibbert

Team Champions
12th & under – South Vigo High School (Terre Haute)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Sycamore School (Indianapolis)
3rd & under – Sycamore School (Indianapolis)

2007

12th & under – Cameron Donis
9th & under – Daniel Ryker
6th & under – Sean Vibbert
3rd & under – Matthew Zelenin

Team Champions
12th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
8th & under -
6th & under – Sycamore School (Indianapolis)
3rd & under – Canterbury School (Ft. Wayne)

2008

12th & under – David Witwer
9th & under – Siyang Liu
6th & under – Sean Vibbert
3rd & under – Sean Smits

Team Champions
12th & under – South Vigo High School (Terre Haute)
8th & under – Goshen Middle School (Goshen)
6th & under – Sycamore School (Indianapolis)
3rd & under – Dixie Bee Elementary (Terre Haute)

2009

12th & under – Danny Gater
9th & under – Siyang Lui
6th & under – Jonathan Zhou
3rd & under – Alexander Smith

Team Champions
12th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
8th & under – Honey Creek Middle School (Terre Haute)
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under – Canterbury School (Ft. Wayne)

2010

12th & under – Steven Cooklev
9th & under – Sean Vibbert
6th & under – Jonathan Zhou/Ricky Lou
3rd & under – Sam Witwer

Team Champions
12th & under -
8th & under -
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under -

2011

12th & under – Danny Gater
9th & under – Sameer Manchanda
6th & under – Jonathan Zhou
3rd & under – Teddy Tsai

Team Champions
12th & under -
8th & under -
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under -

2012

12th & under – Sean Vibbert
9th & under – Jonathan Zhou
6th & under – Kevin Wang
3rd & under – Lance Wells

Team Champions
12th & under – Carmel High School (Carmel)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under -

2013

12th & under – Sameer Manchanda
8th & under – Jonathan Zhou
6th & under – Teddy Tsai
3rd & under – Daniel Muhkin

Team Champions
12th & under – Carmel High School (Carmel)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under -

2014

12th & under – Sameer Manchanda
8th & under – Matthew Kubisch
6th & under – Zhongtian Wang
3rd & under – Viswanaath Jayansankar

Team Champions
12th & under – Carmel High School (Carmel)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
3rd & under – Fishback Creek Elementary (Indianapolis)

2015

12th & under – Sean Vibbert
8th & under – Kevin Wang
6th & under – Beingrui Wang
3rd & under – Grant Mu

Team Champions
12th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Happy Hollow Elementary (Lafayette)
3rd & under – Binford Elementary (Bloomington)

2016

12th & under – Sameer Manchanda
9th & under – Jonathan Zhou
6th & under – Teddy Tsai
3rd & under – Daniel Muhkin

Team Champions
12th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
8th & under – Canterbury School (Ft. Wayne)
6th & under – Happy Hollow Elementary (Lafayette)
3rd & under – Cumberlain Elementaary (Lafayette)

 

SCI on Facebook

Scholastic Chess of Indiana © 2015 Frontier Theme